
Integrált Településfejlesztési Stratégia felülvizsgálat
Ibrány Integrált Településfejlesztési Stratégiája. 2015 augusztusában készült el és került jóváhagyásra. Az ITS tervezése kapcsán, hogy a tervezett beavatkozások ne csupán a város önkormányzatának fejlesztési elképzeléseit foglalják keretbe, hanem a városban 2014-2020 között, más szereplők által megvalósítani tervezett, valamennyi fontosabb, jelenleg ismert fejlesztést felöleli és rendszerezi.
A lap alján elérhető és letölthető Ibrány Város Integrált Településfejlesztési Stratégiájának felülvizsgálata.
MEGHÍVÓ
LAKOSSÁGI KÖZMEGHALLGATÁSRA
Ibrány Város Önkormányzata tisztelettel meghívja a város lakosságát a 2015. június 3-án 17 órakor kezdődő közmeghallgatásra.
Tervezett napirendi pontok:
- Tájékoztató a Belügyminisztérium által koordinált ÉAOP-6.2.1/K-13-2014-0002 „Észak-Alföldi Operatív Program - Fenntartható településfejlesztés a kis- és középvárosokban – Integrált Településfejlesztési Stratégiák kidolgozása” projekt keretében készülő Ibrány Város Integrált Településfejlesztési Stratégiájának (ITS) kidolgozottságáról
- Lakossági vélemények, javaslatok kérése
Helyszín: Ibrányi László Művelődési Központ és Könyvtár II. emeleti rendezvényterme
Minden érdeklődőt várunk!
Berencsi Béla
polgármester
Partnerségi egyeztető fórum
2015. május 13-án Ibrány Város Önkormányzata ismét partnerségi egyeztetést tartott a helyi vállalkozások, intézmények, civil szervezetek képviselőinek. Az egyeztetés fő témái voltak: a helyzetelemzés főbb megállapításainak egyeztetése, SWOT elemzés véglegesítése, a településfejlesztés fő irányainak kijelölése. A regionális koordinátor ismertette a város fejlesztési elképzeléseit is.
Partnerségi egyeztető fórum
2015. április 9-én Ibrány Város Önkormányzata partnerségi egyeztetést tartott a helyi vállalkozások, intézmények, civil szervezetek képviselőinek. A megbeszélés témája Ibrány integrált településfejlesztési stratégiájának megalapozó vizsgálata alapján kidolgozott SWOT elemzés ismertetése, a település fő céljainak a bemutatása, a célok elérését szolgáló projektek megvitatása.
Az Ibrány Város Integrált Településfejlesztési Stratégiáját készítő képviselője megnyitójában regionális koordinátor ismertette a projekt fő kereteit, bemutatta a konzorcium képviselőit. Ezt követően prezentációban mutatta be az ITS kidolgozásának kereteit, jelenlegi állását. A résztvevők megfogalmazták kérdéseiket, észrevételeiket, amelyekre Róka László reagált.
Ibrány Város Integrált Településfejlesztési Stratégiája
Az EU 2020 stratégia sikeres megvalósításában a városoknak kiemelkedő szerep jut. A jövőbeni kohéziós politika célul tűzi ki az integrált várospolitika ösztönzését, amely elősegíti a fenntartható városfejlesztést, s ezzel erősíti a városok kohéziós politikában betöltött szerepét. Alapelvként fogalmazódik meg, hogy az Európai Regionális Fejlesztési Alapnak olyan integrált stratégiákat kell támogatnia a fenntartható városfejlődés érdekében, amely célul tűzi ki a várostérségeket érintő gazdasági, környezeti, éghajlattal összefüggő és társadalmi problémák kezelését.
Ezzel összhangban a járásközpont városoknak Magyarországon integrált településfejlesztési stratégiát (ITS) kell készíteniük, amelyben megfogalmazzák a városfejlesztési elképzeléseiket, s amely az egyik alapdokumentuma lesz a 2014-2020 közötti tervezési időszakban a településfejlesztésre fordítandó Európai Uniós források felhasználhatóságának is.
Az ITS egy középtávú, a területi alapú és szemléletű tervezést figyelembe véve készülő hét évre szóló dokumentum, amelynek legfontosabb célja, hogy megalapozott stratégiai alátámasztást nyújtson Ibrány 2014-2020 között tervezett fejlesztési elképzelései számára. Az integrált településfejlesztési stratégiában – a 2007-2013-as időszakra készült integrált városfejlesztési stratégiától eltérően – nemcsak az önkormányzati, hanem a településen más szereplők által megvalósítani tervezett fontosabb fejlesztési elképzeléseket foglalja keretbe, amely biztosítása érdekében széleskörű projektgyűjtésre és partnerségre támaszkodik.
A tervezés kereteit alapvetően a 314/2012. (XI. 8.) Korm. rendelet szabja meg, amely rendelet szabályozza az ITS-en túl a településfejlesztési koncepciók készítésének főbb szempontjait is. A tervezési folyamat európai uniós támogatással, az ÉAOP-6.2.1/K-13-2014-0002 azonosító jelű pályázat keretében valósul meg. A hivatkozott kormányrendelet mellett ennek megfelelően a tervezés során ezért figyelembe vételre kerültek a pályázati felhívásban, a felhíváshoz mellékelt tervezési segédletben, a Városfejlesztési Kézikönyvben és azok mellékleteiben foglaltak is. Emellett természetesen figyelembe vételre kerültek az EU-s és a hazai szakpolitikák, tervezési keretek és dokumentumok, illetve a releváns ibrányi stratégiák, koncepciók és tervek is. A tervezés során az alábbi két részdokumentum készül el:
- Megalapozó Vizsgálat
- Integrált Településfejlesztési Stratégia
Az ITS célja, hogy a stratégiai tervezés eszközeivel segítse elő az elkövetkező 6-8 év városfejlesztési tevékenységeinek eredményességét. A tervezési munka, a stratégia akkor tekinthető eredményesnek, ha hozzájárul ahhoz, hogy
- a település összességében a lehető legnagyobb mértékben használja ki fejlődési potenciálját a 2014-2020 közötti időszakban;
- olyan módon kerül kialakításra, hogy azt a lehető legnagyobb mértékben tudják támogatni az EU Strukturális és Beruházási alapjainak forrásai, így a város optimálisan képes kihasználni az EU2014–20 közötti időszakának fejlesztési lehetőségeit;
- a stratégiába foglalt tevékenységek (projektek) jelentős része megvalósul a 2014. évet követő időszakban;
- az ITS a város működésének különböző szereplői közti kommunikáció eszközévé válik, s így céljai és projektjei széles körű támogatást élveznek a város társadalmi és gazdasági szereplőinek körében,
- hozzájárul ahhoz, hogy a városban folyó egyes fejlesztési tevékenységek - függetlenül azok finanszírozóitól illetve tulajdonosaitól - egymással térben és időben összehangoltan valósuljanak meg, erősítve ezzel az egyes fejlesztési célú beavatkozások hatását;
- a közszféra fejlesztései mellett ösztönzi a magánszféra befektetéseit is.
Várjuk a lakosság építő jellegű észrevételeit az ITS.ibranyvaros@gmail.com e-mail címre.
Letölthető anyagok:
Csatolmány | Méret |
---|---|
![]() | 1.05 MB |
![]() | 895.07 KB |